REPORT

 

Metropolis Spring Session ve Flédě

Vztah pražských clubberů k Brnu je přinejmenším zvláštní. Na občasné, avšak pravidelné výjezdy nadšením překypující minority do druhé největší metropole republiky jsme si již povětšinou zvykli. Technoturismus cíleně mířený do centra rychlých a nekompromisně tvrdých beatů, tak nikomu nepřijde neobvyklý, ba naopak, pevně se stává neoddělitelným sekundárním jevem prudkého rozvoje české taneční scény. Při presentaci záměru urazit přes dvě stě kilometrů kvůli brněnskému houseu a interpretce klasických hudebních stylů však rozum zhýčkaného měšťáka zůstává stát. Někteří si se škodolibou chutí pražákům vlastní dokonce zaklepou na čelo.

Chyba. Žabomyší rivalita - absurdně zakořeněná ve směšně malé zemi tak automaticky diskvalifikuje účast na mnoha veskrze kvalitních klubových akcích. Exemplárně to dokládá kulturou nabitý večer, jenž se pod hlavičkou Metropolis Spring Session (analogie názvu ke kultovní sci-fi není náhodná) stal shromaždištěm komunity lidí, které v radosti a afektu pražského pohledu pracovně označím za "brněnskou taneční alternativu".

Prostor poskytl relativně mladý, o to více ale oblíbený klub Fléda, překvapivší svým strohým, nicméně velmi svěžím a střízlivě-harmonickým uspořádáním. Večer se nesl ve znamení převažující živě produkované hudby, kde pozici headlinera zastala zpěvačka Iva Bittová ve spolupráci s místním DJem Javasem. Takřka dvouhodinový výstup, coby vzpomínka na dřívější umělecké partnerství, vyčaroval bohulibý úsměv na nejedné přítomné tváři. Ryze precizní zaplétání téměř operních vokálů či jejich alterace - nejapných skřeků v širokém fonetickém záběru do ůderného a Bittové schopnostem roztomile flexibilního houseu zavdalo konejšivému rozlévání pocitu žádaného uspokojení. Cesta se vyplatila. Hurá.

Vystoupení doplnili DJs Vik a Muzzy či fragment české live-actové špičky, projekty Southpaw a E.C.A. Právě poslední jmenovaný předvedl v jádru kvalitní set s mnoha experimentálními zvuky, efekty či smyčkami. Chill-out opanovala skupina ZX Spektrum používající elektronické kytary, saxofonu a neodmyslitelných perkusí. Není tajemstvím, že urovní svého muzikálního přednesu leckdy výborně konkurovala dění na hlavním pódiu. Positivním vlivům elektronické hudby na adrenalinová centra napomohly dvě tématické videoprojekce sofistikovaným vyobrazením pralesní fauny v choulostivých situacích. Komentáři o časové prodlevě způsobené napjatým kolektivním pozorovaním v asistenci kanabinoidového kouře se raději vyhněme. Za zmínku však rozhodně stojí pachatelé, tedy profíci vidoartu Vision.

Cesta do vzdáleného města v němž se "právě nic neděje" každopádně nebyla marná. Po dlouhé době se probudila znovuobjevená krása jedinečné hodnoty, jejíž opakování je nemyslitelné a především nemožné. Odkaz si, ale každý odnesl se sebou domů.
Zbývá snad jen: díky BRNO!
 
 
 
 

FOTOREPORTY

 
 
 

ČLÁNKY AUTORA

 
 
 
 
 
 
 
 

Partnerské linky: festivaly 2016